Patent Fırsatları 104 / KOBİ Destekleri

user

Ekrem Ayhan Çakay
3/9/2022

Entrepreneurship
Patent Fırsatları 104 / KOBİ Destekleri

Bir KOBİ cenneti olan Türkiye’de işletmelerin yüksek katma değerli ürün geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla KOSGEB tarafından patent odaklı Sınai Mülkiyet Teşvikleri, Arge ve İnovasyon Teşvikleri ve Teknoyatırım Teşvikleri olmak üzere üç ayrı geri ödemesiz destek verilmektedir. TECHIN2B bu destekleri soru-cevap şeklinde derledi.

Kimler yararlanabilir?

KOSGEB Sınai Mülkiyet Teşvikleri ve Ar-Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında tüm KOBİ’ler faydalanabilmektedir.

KOSGEB KOBİ Teknoyatırım destekleri için en az 1 yıldır faaliyette olmak kaydıyla patentle korunan, kamu tarafından desteklenme, doktora neticesinde ortaya çıkma veya teknolojik ürün(TÜR) deneyim belgesi alma şartlarından en az birini sağlayan prototip çalışmasını tamamlamış veya devralınmış ürün sahibi işletmeler faydalanabilmektedir. 

Destek miktarı ve şekli nedir?

KOSGEB Sınai Mülkiyet Teşvikleri kapsamında TÜRKPATENT’ten alınacak belgeler için %100, vekil desteği için %60 oranında hibe verilmektedir. Üst limit 30.000 TL’dir.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında giderlerin %75’i oranında hibe verilmektedir. Üst limit 20.000 TL’dir.

KOSGEB KOBİ Teknoyatırım destekleri kapsamında düşük ve orta-düşük teknolojiler geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmış ürünler için yapılacak yatırımlar 500.000 TL’ye, orta-yüksek ve yüksek teknolojiler için 5.000.000 TL’ye kadar hibe verilmektedir.

Desteğin kapsamı nedir?

KOSGEB Sınai Mülkiyet Teşvikleri ve KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında TÜRKPATENT üzerinden yapılan patent, faydalı model, endüstriyel tasarım veya entegre devre topografyası tescil işlemleri, vekil giderleri ve yurtdışı muadil ofislerde yapılan marka dahil tescil işlemleri desteğe tabidir

KOSGEB KOBİ Teknoyatırım destekleri kapsamında yapılan yatırımlar kurum tarafından belirlenen tutara kadar desteğe tabidir.

Başvuru nereye yapılmalı?

KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Referanslar:

  • https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/resources/temp/656F3477-6CD8-4A5E-A3AC-B922157B5725.pdf
#Technology Transfer #SME #patent #entrepreneurship #kobi